Rolkarze to według kodeksu piesi

Źródło: gazetawroclawska.plWraca sprawa rolkarzy jeżdżących ścieżkami rowerowymi i pasami dla rowerów. Przypomnijmy, iż zwyczaj ten jest niezgodny z przepisami, a nadto bardzo niebezpieczny. Policjanci potwierdzają, że rolkarze nie mogą jeździć po ścieżkach rowerowych. – Zgodnie z prawem są oni traktowani tak samo jak piesi. Więc za jazdę na rolkach po ścieżce rowerowej zostaną oni ukarani mandatem w wysokości 50 złotych – mówi asp. Tadeusz Witkowski z wrocławskiej drogówki.

Wspomina, że w swojej karierze zatrzymał nawet panią, która na rolkach jechała po autostradzie A4. – Pani jechała od Pietrzykowic w kierunku Wrocławia pasem awaryjnym pod prąd – wspomina. Gdy ją zatrzymał i zapytał dlaczego jedzie po autostradzie, odpowiedziała z rozbrajającą szczerością, że jest tutaj kawałek równego i prostego fragmentu asfaltu. – Wtedy opadły mi ręce – komentuje funkcjonariusz.

Sami rolkarze przekonują, że w przepisach definicja roweru wcale nie jest taka klarowna. – W kodeksie drogowym przeczytamy, że rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m, poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem. Więc rolkarz też odpowiada temu opisowi – przekonuje Marek Czerski, który codziennie jeździ po Wrocławiu na rolkach. Dodaje, że po chodnikach bardzo trudno się jeździ. – Na większości z nich są ułożone nierówne płyty albo puzzle. Dlatego przeważnie wybieram ścieżki rowerowe, które są asfaltowe – mówi. Wątpliwości, czy rolkarz może jechać po ścieżce rowerowej rozwiewa odpowiedź na interpelację posła Macieja Orzechowskiego, który zapytał się o to w Ministerstwie Transportu. Czytamy w niej, że w prawie o ruchu drogowym osobę poruszająca się na drodze na rolkach i wrotkach uważa się za pieszego. Ponadto w art. 2 pkt. 8 i 9 ustawy – Prawo o ruchu drogowym czytamy, że pieszy, w tym także używający wrotek lub rolek, może poruszać się jedynie po poboczu lub chodniku (w opinii Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, regulacja statusu osób poruszających się na rolkach i wrotkach jako kategorii odrębnej od pieszych, jak również zakwalifikowanie tych urządzeń w ruchu drogowym jako pojazdów nie znajduje uzasadnienia – odpowiadał na interpelację resort transportu). Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie rolkarze mogą jechać jezdnią.

Źródła:
Gazeta Wrocławska: „Wrocław: Rolkarze opanowują ścieżki rowerowe. Łamią prawo i denerwują rowerzystów”
Tygodnik PD@N  – 23.3.2012: „Ministerstwo w sprawie rolkarzy: to kategoria pieszych”

<< wróć