Gdzie powstanie pierwszy nowy ośrodek egzaminacyjny?

Prawo do utworzenia ośrodków egzaminacyjnych na prawo jazdy otrzymało kolejnych 38 miast (tzw. miasta prezydenckie). Senatorowie poszli teraz o krok dalej. Zostawili wybór miast sejmikom województw. Może je zaproponować marszałek po konsultacji z ministrem transportu.

Dzisiaj mamy około 60 centrów egzaminacyjnych (łącznie z filiami), co daje statystykę 700 tys. osób na jedną placówkę. Taka statystyka dla Wlk. Brytanii to 150 tys. osób lub Holandii – 300 tys. Dotychczas nie ma nowego ośrodka egzaminowania.

“Prawko” w każdym mieście – to może być niezłe hasło podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych – spekulują dziennikarze “Metra”. Prezydenci, starostowie i radni kilku miast już zadeklarowali, że będą zabiegać o punkt egzaminacyjny: w Pabianicach, Bolesławcu, Inowrocławiu, Ełku, Głogowie, Świdnicy czy Bełchatowie. „Nie zamierzamy odpuścić” – ostrzega Krzysztof Gajda, naczelnik wydziału komunikacji w starostwie bełchatowskim. „Sprawa wróci po wakacjach, kiedy będą powstawać budżety na przyszły rok”. Marszałkowie, którzy zdecydują o nowych ośrodkach egzaminowania, przeliczyli finanse i ostrzegają – na jeden punkt trzeba wydać ok. 3,5 mln zł. „Czekamy na zainteresowanie miast, ale też konkretne propozycje uczestniczenia w kosztach powstawania ośrodków” – mówi Jacek Grabowski z wydziału prasowego Łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego, gdzie o budowę ośrodka zabiega wspomniany Bełchatów. „Wielu prezydentów chciałoby się pochwalić punktem egzaminacyjnym w mieście. Odtrąbić sukces jeszcze przed przyszłoroczną samorządową kampanią wyborczą” – nie ma wątpliwości Łukasz Kucharski, szef WORD-u w Łodzi i prezes stowarzyszenia wszystkich ośrodków. Gdzie powstanie pierwszy?

Źródło:
Metro: “Prawo jazdy zdasz w każdym mieście? Czy to możliwe? Tak, ale…”

<< wróć