30 sierpnia 2013

Proponują zniesienie obowiązku kursu przed egzaminem na prawo jazdy

PJN ogłosił inicjatywę, którą nazwał POZWÓLCIE JEŹDZIĆ NORMALNIE. Proponuje zniesienie (na wzór niemiecki) limitu prędkości na autostradach; podwyższenie limitu na drogach ekspresowych do 130 km/godz. w terenie niezabudowanym do 100 km/godz., a w godz. od 22.00 do 5.00 do 110 km/godz.; natomiast w terenie zabudowanym do 55 km/godz., a w godzinach od 22.00 do 5.00 do 70 km/godz.; zniesienie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, z wyjątkiem pasażerów do 18. roku życia; dopuszczenie używania tzw. “antyradarów”; obowiązek wyposażenia każdej sygnalizacji świetlnej w tzw. “sekundnik”; zniesienie na wzór amerykański, konieczności odbywania obowiązkowego kursu przed egzaminem na prawo jazdy; podwyższenie kar oraz liczby punktów karnych za jazdę lewym pasem oraz zniesienie zakazu rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy. Pomysł spotkał się z wieloma reakcjami.

Żałuję, że ktoś rozpoczyna kampanię wyborczą w taki sposób – mówił w Jedynce Tomasz Kacprzak wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. – Większej głupoty nie słyszałem. Mówienie, żeby znieść obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa w sytuacji kiedy we wszystkich nowych samochodach wprowadzanych dziś na rynek jest instalowana poduszka powietrzna, to w pewnym sensie zachęta do tego, żeby pasażerowie mieli wypadki samochodowe. Przecież kiedy poduszka powietrzna już się otworzy, a pasażer bądź kierowca nie mają pasów, skutki najczęściej są tragiczne – przekonywał w „Sygnałach dnia”. Kolejna z propozycji dotyczy zniesienia na wzór amerykański konieczności odbywania kursu przed egzaminem na prawo jazdy. – Ja nie widzę potrzeby odbywania kursu jako takiego. Ważne, żeby potrafić dobrze jeździć samochodem. Pytanie kto nas tego nauczy? Czy będzie to ojciec, matka, czy może sąsiad? Natomiast, mówiąc już całkiem poważnie, dobrze jest tak jak dziś, że mamy fachowców, którzy uczą nas jeździć samochodem. Egzamin trzeba zdać, a nie jest on łatwy, a poza tym w trakcie kursu jeździmy po ulicach, po których chodzą piesi. Nie chciałbym, żeby sąsiad uczył sąsiada jeździć samochodem i jeszcze na dodatek ten uczący miał niespecjalną znajomość przepisów ruchu drogowego – tłumaczył gość Jedynki.

Natomiast w swoim oświadczeniu przewodniczący ZW NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego tak pisał w sprawnie zniesienia obowiązku odbywania kursów na prawo jazdy: Ad 8. W USA każda dorosła osoba, która ma prawo jazdy, może przygotowywać początkującego kierowcę do egzaminu na prawo jazdy. Mogą to także robić wyspecjalizowane firmy, ale nie ma takiego obowiązku. W Polsce powinno być podobnie – zadaniem państwa byłoby jedynie skuteczne sprawdzenie na egzaminie, czy dana osoba rzeczywiście posiadła konieczne umiejętności do bezpiecznego poruszania się po drogach. To, jak się do tego przygotowywała, nie powinno być zadaniem państwa.

Wojciech Pasieczny, były szef polskiej drogówki o pozyskiwaniu praw jazdy na wzór amerykański mówi: To kto ma tego obywatela uczyć? Jego rodzic, który wpoi mu własne błędy? W jakich pojazdach? Z dodatkowym hamulcem? Podobny eksperyment był przeprowadzony w Szwecji. Ze statystyk wynika, że tam, gdzie kierowców uczyli rodzice, było więcej wypadków śmiertelnych. A i zdawalność egzaminów była słaba.

Jacek Balkan, dziennikarza motoryzacyjnego TOK FM uważa: Kolejny idiotyzm. Rozwalenie w drobny mak tego wszystkiego, co może – nie bez błędów – ale jest budowane, żeby ruch w Polsce był płynny i bezpieczny. Prawo jazdy to jest przywilej, który trzeba zdobyć i trzeba się o to postarać. Ten pomysł to głupota i dziecinada.
To kto nauczy kandydatów na kierowców zasad ruchu drogowego i techniki jazdy?

Źródła:
PJN – Oświadczenie Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów w sprawie inicjatywy: “Pozwólcie Jeździć Normalnie””
Polskie Radio Jedynka: „PJN che jazdy bez pasów bezpieczeństwa. “Większej głupoty nie słyszałem”
TVN 24: „Bez pasów, z telefonem i szybciej. Chcą zmian w kodeksie drogowym”
Skuterowo.pl: „Koniec kursów na prawo jazdy?”
Dziennik.pl: „Ograniczenia prędkości, pasy, kurs na prawo jazdy? PJN: To niepotrzebne”
Gazeta.pl: „Znieść obowiązek jazdy w pasach. Ekspert: to totalny idiotyzm”
Nowiny.pl: „Marek Migalski za zniesieniem zakazu rozmów przez komórkę w czasie jazdy”

<< wróć