25 listopada 2012

Dla kierowców

Aby powrót z wakacji był bezpieczny

W czasie ubiegłorocznych wakacji doszło do 6887 wypadków drogowych, w których zginęły 643 osoby, a 8813 zostało rannych. Zatrzymano też 35921 nietrzeźwych kierowców*. Letnie wyjazdy dla wielu osób kończą się tragicznie. Jak bezpiecznie wrócić do domu z mijających wakacji – radzą kierowcy Szkoły Jazdy Renault.

>> Czytaj całość…


 

Trzy miesiące bez prawa jazdy

Jak donosi portal Onet.pl w Biurze Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji trwają prace nad rozporządzeniem wymierzonym przeciwko piratom drogowym. I tak kierowca, który rażąco przekroczy dozwoloną prędkość, czyli o ponad 50 km/godz. (zarówno w terenie zabudowanych, jak i niezabudowanym) straci prawo jazdy na trzy miesiące.

>> Czytaj całość…


 

Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy

Burze, opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. To zjawiska, które szybko się przemieszczają. Poniżej fragment poradnika Państwowej Straży Pożarnej o tym jak zachować bezpieczeństwo podczas gwałtownych burz oraz intensywnego deszczu.

>> Czytaj całość…


 

Zatrzymanie przed pasami nie będzie dobrowolnym gestem

Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” dotycząca obowiązku używania przez pieszych elementów odblaskowych czeka na podpis i następnie publikację. Przepis zacznie obowiązywać za rok, ale jest. Przypomnijmy – po bardzo wielu latach działań. Przed nami kolejna ważna zmiana w kodeksie drogowym. Tu mamy na myśli zobowiązanie kierowcy do zatrzymania się przed pasami, do których zbliża się pieszy z zamiarem wejścia na nie.

>> Czytaj całość…


 

Policja ma prawo żądać poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie

Policja ma prawo zażądać od obywatela poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. W razie odmowy osoby badanej poddania się zabiegowi pobrania krwi należy przystąpić do pobrania krwi mimo braku zgody tej osoby, o czym należy ją uprzedzić.

>> Czytaj całość…


 

Nie mogą zmuszać do badania trzeźwości?

Dziennik “Gazeta Wyborcza” w swoim artykule poświęconym badaniu trzeźwości pijanych kierowców przypomina, iż ten coraz powszechniejszy problem skomplikował Trybunał Konstytucyjny swoim wyrokiem z 5 marca 2013 r., który jest konsekwencja interwencji rzecznika praw obywatelskich. W wyroku z marca br. uznał, że nie można pobrać krwi od pijanych sprawców wypadków, jeżeli ono sami na to nie wyrażą zgody.

>> Czytaj całość…


 

Ślepe zakręty – jak je pokonywać

Znaczna część zakrętów w Polsce to zakręty ślepe, czyli takie, w których widoczność urywa się w pewnym miejscu ze względu na obecność roślinności, budynków lub innych przeszkód po wewnętrznej stronie łuku. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault przypominają o zasadach bezpieczeństwa w czasie pokonywania zakrętów.

>> Czytaj całość…


 

Zielony listek już obowiązuje

Na drogach od 4 stycznia 2016 r. pojawią się pojazdy z obowiązkowym “zielonym listkiem”.

>> Czytaj całość…


 

A czy Twoja gaśnica jest sprawna?

Wracaliśmy z centrum, gdy jadąc ulicą Oleską, poczuliśmy wraz z kolegą nieprzyjemny zapach benzyny – mówi kierowca samochodu. – Po chwili pod maską samochodu pojawiły się języki ognia i wzmógł się pożar…

>> Czytaj całość…


 

Styl jazdy przy nagłej zmianie pogody

Nagłe zmiany pogody mogą dezorientować kierowców. Gdy w czasie podróży intensywne słońce zamienia się w intensywne opady lub odwrotnie, trzeba pamiętać o dostosowaniu prędkości i stylu jazdy do panujących warunków.

>> Czytaj całość…


 

Polski kierowca za granicą. Jak bezpiecznie podróżować po Europie

Wyjeżdżając autem na wakacje po Europie schowajmy do kieszeni naszą “ułańską fantazję” i zamieńmy się raczej za kółkiem w “potulną owieczkę” – tak radzą eksperci ze Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Jeśli nie chcemy stracić majątku na spłatę mandatów, ryzykować utraty samochodu, a nawet odsiadki w więzieniu, musimy bezwzględnie przestrzegać przepisów drogowych obowiązujących w kraju, przez który przejeżdżamy. Ale czy na pewno je znamy?

>> Czytaj całość…


 

Jabłka z drugiego piętra

Czy zdarzyło Ci się zrobić zakupy, a następnie położyć je na tylnym siedzeniu zamiast zapakować do bagażnika? To teraz wyobraź sobie jabłka, które spadają na Ciebie z wysokości drugiego piętra – taką siłę uderzenia mają zwykłe owoce przy nagłym zatrzymaniu z prędkości 50 km/h. Przy zderzeniu niezabezpieczone przedmioty w samochodzie mogą uderzyć z siłą przekraczającą 20-krotnie ich wagę.

>> Czytaj całość…


 

Zagraniczne mandaty będą skutecznie egzekwowane

Policji z większości krajów UE nie chciało się szukać piratów drogowych i wysyłać mandatów za granicę. Ale jesienią się to zmieni. Rząd szykuje bat na łamiących przepisy – i Polaków, którzy łamią prawo za granicą, i zagranicznych kierowców, którzy łamią prawo w Polsce. Nowe przepisy muszą wejść w życie najpóźniej 7 listopada.

>> Czytaj całość…


 

Zbudowanych zostanie ponad 700 km nowych dróg ekspresowych

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła przygotowaną z inicjatywy Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka zmianę do obecnie realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Dzięki temu będzie możliwe ogłoszenie już w 2013 roku około 50 postępowań przetargowych na drogi ekspresowe o długości ponad 700 km i wartości przekraczającej 35 mld złotych.

>> Czytaj całość…


 

Określono wzory zezwoleń na przewozy drogowe osób

Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wzorów zezwoleń na wykonywanie krajowych i międzynarodowych przewozów drogowych osób oraz wypisów z zezwoleń.

>> Czytaj całość…


 

Technika jazdy nocą

Czy planujesz długą podróż samochodem? Czy część podróży wymaga prowadzenia auta nocą? Statystyki pokazują, że kierowanie samochodem nocą wiąże się z dużym ryzykiem groźnego w skutkach wypadku. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, jak postępować, aby minimalizować niebezpieczeństwo.

>> Czytaj całość…


 

Jak wydostać się z tonącego auta

Samochód, który wpadnie do wody znika pod jej powierzchnią w ciągu około 60 sekund, przy założeniu, że drzwi pozostają zamknięte. To czas na wydostanie się z wody pasażerów. Po otwarciu drzwi woda zalewa kabinę już w kilka sekund.*

>> Czytaj całość…


 

Zapnij pasy!

Kierujący pojazdami oraz ich pasażerowie bardzo często lekceważą przepisy dotyczące obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików oraz innych urządzeń bezpieczeństwa służących do przewozu dzieci. Jest to jedną z podstawowych przyczyn poważnych obrażeń ciała, prowadzących niejednokrotnie do śmierci, ofiar wypadków drogowych.

>> Czytaj całość…


 

Mechanizm akwaplanacji i technika jazdy

Kierowcy zwykle cieszą się kiedy zima ustępuje i drogi robią się w końcu czarne. Wydawać się wtedy może, że warunki do jazdy są znacznie lepsze niż podczas mrozów i opadów śniegu. Odwilż jest jednak niebezpiecznie myląca. Towarzyszy jej ryzyko poślizgu związane z akwaplanacją występującą często na zmianę z czarnym lodem.

>> Czytaj całość…


 

Rowerzyści a kierowcy

Wraz z nadchodzącą wiosną na drogach będzie pojawiać się coraz więcej rowerzystów. Kierowcy muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności, częściej spoglądać w lusterka i zachować większą ostrożność.

>> Czytaj całość…


 

Wypadki drogowe z udziałem kobiet

Statystyki policji informują, iż mężczyźni powodują wypadki czterokrotnie częściej niż panie. Od lat ta proporcja jest niezmienna.

>> Czytaj całość…


 

Bezpieczeństwo najmłodszych podczas zimy

Każdego roku w okresie zimowym dochodzi do dużej liczby wypadków z udziałem dzieci. Niebezpieczne zabawy, złe warunki na drodze, a także nieodpowiedzialne zachowania dorosłych są przyczyną wielu przykrych zdarzeń. Ekspert programu edukacyjnego Renault “Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” radzi jak uniknąć niepożądanych sytuacji.

>> Czytaj całość…


 

Jazda w śniegu

W Polsce śnieg pada przez kilkadziesiąt dni w roku. Jazda zimą podczas opadów śniegu to sprawdzian dla każdego kierowcy i ciągłe wyzwania nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, co zrobić, gdy utkniesz w śniegu.

>> Czytaj całość…


 

Technika jazdy zimą: pod górkę i z górki

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków powróciła mroźna zima. Jazda po lodzie i śniegu wymaga od kierowców dodatkowych umiejętności oraz wiedzy.

>> Czytaj całość…


 

Nie jesteś dowódcą czołgu

Po intensywnych opadach śniegu część kierowców odśnieża jedynie fragmenty swojego samochodu, a niektórzy uznają nawet, że wystarczy jedynie oczyścić kilkunastocentymetrowe “okienko”, żeby wyjechać na ulicę. Podróż samochodem z tak ograniczonym polem widzenia musi przypominać kierowanie czołgiem. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault przypominają, jak istotna jest widoczność dla bezpieczeństwa ruchu drogowego zimą.

>> Czytaj całość…


 

OC to nie dobrowolny datek – to obowiązek!

Blisko 53 mln złotych Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił ofiarom wypadków drogowych spowodowanych przez sprawców nie posiadających ubezpieczenia lub niezidentyfikowanych.

>> Czytaj całość…


 

Deszczowa jazda

W czasie opadów deszczu liczba wypadków wzrasta o 35% do nawet 182%.

>> Czytaj całość…


 

Zimowa jazda

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy na drogach jest ślisko, pada deszcz lub śnieg, wcześnie zapada zmrok. Kierowcy poruszający się w takich warunkach powinni zachować szczególną ostrożność.

>> Czytaj całość…


 

Piłeś i miałeś wypadek? Zapłacisz!

W sytuacji, gdy sprawcą wypadku jest pijany kierowca lub pod wpływem innych odurzających środków (np. narkotyków) nie działa ochrona polisy OC ani żadne ubezpieczenie dobrowolne.

>> Czytaj całość…


 

Jazda we mgle

Kierowcy często lekceważą niebezpieczeństwo związane z mgłą i właśnie w takich warunkach nieprawidłowo korzystają ze świateł.

>> Czytaj całość…


 

Zaparowane szyby

Zaparowane szyby to znana nam wszystkim udręk, doświadczana szczególnie często w okresie jesienno-zimowym. Najczęstszym powodem roszenia szyb jest zatkany filtr kabinowy, który ogranicza dostęp świeżego powietrza do wnętrza.

>> Czytaj całość…