Każdego roku w okresie zimowym dochodzi do dużej liczby wypadków z udziałem dzieci. Niebezpieczne zabawy, złe warunki na drodze, a także nieodpowiedzialne zachowania dorosłych są przyczyną wielu przykrych zdarzeń. Ekspert programu edukacyjnego Renault “Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” radzi jak uniknąć niepożądanych sytuacji.
Statystyki policyjne informują, że w styczniu i lutym 2012 roku w Polsce miało miejsce 385 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat, w których śmierć poniosło 7 osób, a 439 zostało rannych*. Niestety duża liczba nieszczęśliwych zdarzeń spowodowana jest przez dzieci, ponieważ najmłodsi nie są w stanie zdiagnozować niebezpieczeństwa i często bawią się w pobliżu ulicy, nie pozostawiając kierowcy czasu na uniknięcie wypadku. Aby zapobiec tym tragicznym wydarzeniom, konieczna jest właściwa edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Rolą opiekuna jest uświadomienie niebezpieczeństwa dziecku, ważne, aby nigdy nie bawiło się w pobliżu jezdni, lecz wyłącznie w miejscach od niej oddalonych i wyznaczonych, tj. stoki narciarskie, parki czy lodowiska. Pamiętajmy także, że dzieci naśladują zachowania dorosłych, dlatego zawsze musimy im dawać dobry przykład – mówi Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego, ekspertka programu Renault “Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.
Niebezpieczne zimowe zabawy:
- Kulig za jadącym samochodem lub innym mechanicznym pojazdem – taka forma zabawy jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ sankami może zarzucić, co spowoduje, że dziecko wpadnie pod koła pojazdu lub uderzy o latarnię, drzewo czy inną przeszkodę. – Należy pamiętać, że używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – co dotyczy dzieci na sankach przyczepionych do auta – jest zabronione i grozi mandatem. Znacznie bezpieczniejsze i przyjemniejsze jest organizowanie kuligu z udziałem zwierzęcia pociągowego, na terenie gdzie ruch drogowy jest minimalny – mówi Maria Dąbrowska–Loranc.
- Zjeżdżanie na sankach w pobliżu ulicy – dzieci poprzez nieuwagę mogą znaleźć się na zaśnieżonej lub oblodzonej ulicy, a w takich warunkach pojazdy mogą łatwo wpaść w poślizg i nie zdążyć zahamować. Jazdę na sankach należy zacząć od wybory odpowiedniego miejsca, które jest do tego wyznaczone, z dala od ulic. Dodatkowo trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, tj. zachowaniu odległości pomiędzy sankami, aby nie doszło do kolizji.
Wspólne zimowe podróżowanie
Przed każdym wyjazdem w dłuższą podróż samochodem, należy sprawdzić stan techniczny pojazdu i dostosować go do panujących warunków. Podróżując po zaśnieżonych górskich drogach, zimowe opony mogą okazać się niewystarczalne, w takiej sytuacji lepiej dodatkowo zaopatrzyć się w przeciwpoślizgowe łańcuchy na koła. Jeżeli podróżuje z nami dziecko poniżej 12 roku życia, a jego wzrost nie przekroczył 150cm należy pamiętać o odpowiednim zamocowaniu fotelika, który musi być dostosowany do wieku i wagi. W 96% przypadków używanie fotelików i pasów bezpieczeństwa zapobiega wyrzuceniu dziecka do przodu w razie wypadku i zmniejsza niebezpieczeństwo urazu o 30%. Dodatkowo należy pamiętać, że niezależnie od dystansu do pokonania, każdy pasażer powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Zimą warunki na drodze potrafią zmieniać się bardzo szybko, dlatego też kierowcy powinni pamiętać o odpowiednim, zimowym wyposażeniu swojego samochodu. Zasada ograniczonego zaufania w stosunku do innych pojazdów na drodze powinna być w tym okresie szczególnie stosowana – mówi Maria Dąbrowska-Loranc.
Zimowa przerwa w domu
Wszystkie dzieci, które spędzają ferie zimowe w mieście i podczas złej pogody pozostają w domu mogą skorzystać z bezpłatnego programu multimedialnego Renault “Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”. Platforma jest bogata w quizy, animacje i gry, dzięki którym najmłodsi mogą uczyć się poprzez świetną zabawę. Program został również wyposażony w specjalny moduł dla rodziców i nauczycieli. Wystarczy wejść na stronę: www.bezpieczenstwo.renault.pl
***
Program edukacyjny Renault “Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” to jedna z najstarszych, największych i najpoważniejszych inicjatyw dla dzieci na świecie, na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ekologicznego poruszania. Do podstawowych elementów programu należą pakiety edukacyjne “Droga i Ja”, E-Learning, konkurs “Twój Pomysł, Twoja Inicjatywa” oraz Szkolne Kluby Bezpieczeństwa. Akcję wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego. Program ma charakter międzynarodowy i jest realizowany od 2000 roku w 35 państwach na świecie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 12 milionów dzieci, z czego przeszło 804 500 uczniów z 3750 szkół podstawowych w Polsce. W październiku 2012 ruszyła 13. edycja programu 2012/2013.
Źródła:
Komenda Główna Policji – Wypadki drogowe w Polsce w 2012 r. (*)
Program edukacyjny Renault – Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich