Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy

Źródło: expresskaszubski.plBurze, opady deszczu oraz huraganowy wiatr są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą. To zjawiska, które szybko się przemieszczają. Poniżej fragment poradnika Państwowej Straży Pożarnej o tym jak zachować bezpieczeństwo podczas gwałtownych burz oraz intensywnego deszczu.

Gdy jedziesz samochodem:

  1. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.
  2. Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy Cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe.
  3. Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Podczas burzy, poza budynkiem, nie używaj telefonu komórkowego. Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

Opracowano w Wydziale Informacji i Promocji Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Źródła:
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
MSW: „Poradnik PSP: jak zachować bezpieczeństwo podczas burz”

<< wróć