31 lipca 2013

Ślepe zakręty – jak je pokonywać

Źródło: moto.wp.pl Znaczna część zakrętów w Polsce to zakręty ślepe, czyli takie, w których widoczność urywa się w pewnym miejscu ze względu na obecność roślinności, budynków lub innych przeszkód po wewnętrznej stronie łuku. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault przypominają o zasadach bezpieczeństwa w czasie pokonywania zakrętów.

Znajdujące się po wewnętrznej stronie zakrętu przeszkody znacznie ograniczają pole widzenia kierowcy. Zachowanie zasad bezpieczeństwa w takiej sytuacji to przede wszystkim obniżenie prędkości – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Bezpieczna prędkość w ślepym zakręcie oznacza takie tempo jazdy, które pozwoli kierującemu zatrzymać samochód na aktualnie widzianym przez niego odcinku drogi. To umożliwi uniknięcie zderzenia z przeszkodą, znajdującą się poza granicą widoczności. Warto pamiętać, że na awaryjne zatrzymanie auta jadącego z prędkością ok. 100 km/godz. potrzebny jest odcinek co najmniej 80 metrów. Dokładna długość zależy od warunków pogodowych, nawierzchni, stanu opon oraz kondycji kierowcy i związanego z nią czasu reakcji. Im większa prędkość przy wejściu w zakręt, tym trudniej jest utrzymać tor jazdy. Kierowcy często przeceniają swoje umiejętności, a w przypadku zakrętu o ograniczonym polu widzenia, gdy zauważymy pojazd jadący z naprzeciwka lub niespodziewaną przeszkodę, może być zbyt późno na reakcję – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Źródło:
Szkoła Jazdy Renault

<< wróć