Zagraniczne mandaty będą skutecznie egzekwowane

Źródło: www.pinger.plCoraz częściej media podejmują temat egzekucji mandatów otrzymywanych w krajach Unii Europejskiej. Także coraz częściej są one skutecznie egzekwowane. Tym razem dziennik „Metro” ostrzega czytelników: Policji z większości krajów UE nie chciało się szukać piratów drogowych i wysyłać mandatów za granicę. Ale jesienią się to zmieni. Rząd szykuje bat na łamiących przepisy – i Polaków, którzy łamią prawo za granicą, i zagranicznych kierowców, którzy łamią prawo w Polsce. Nowe przepisy muszą wejść w życie najpóźniej 7 listopada. Taki czas określiła dyrektywa UE o ułatwieniu transgranicznej wymiany informacji o przestępstwach i wykroczeniach w ruchu drogowym.

Unia nakłada na Polskę obowiązek utworzenia Krajowego Punktu Kontaktowego, który będzie wymieniał informacje między służbami z różnych państw. Powstanie przy MSW i będzie pełnić dwie funkcje. Od policji z zagranicy przyjmie zapytania o polskie samochody i kierowców. Wyszuka dane i odeśle zainteresowanym. Zadziała w drugą stronę, gdy polska policja będzie potrzebować informacji o zagranicznych kierowcach. Podstawą do wydania informacji będzie wiele wykroczeń i przestępstw: zbyt duża prędkość, brak pasów, jazda na czerwonym świetle, rozmowa przez telefon podczas prowadzenia auta i prowadzenie po pijanemu albo narkotykach. Policja będzie wymieniać informacje za pomocą systemu EUCARIS (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy), który już funkcjonuje w MSW.

Dostęp do danych będzie miała także inspekcja transportu drogowego, celnicy, straż graniczna, a nawet straż miejska. Docelowo w tych jednostkach mają powstać punkty kontaktowe współpracujące z KPK. „Ustawa poprawi bezpieczeństwo na drogach i zapewni równe traktowanie kierowców w różnych krajach UE. Może zwiększyć efekt prewencyjny i zachęcić do ostrożniejszej jazdy, a co za tym idzie zmniejszyć liczbę wypadków na drogach” – uzasadnia nowe przepisy ministerstwo transportu. Według resortu transportu wymiana danych ruszy do końca tego roku. „My planujemy uruchomić Krajowy Punkt Kontaktowy w listopadzie” – zapowiada Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.

Źródła:
Metro: „Będzie trudniej wywinąć się od mandatu z fotoradaru za granicą”
Tygodnik PD@N

<< wróć