Zimowa jazda

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy na drogach jest ślisko, pada deszcz lub śnieg, wcześnie zapada zmrok. Kierowcy poruszający się w takich warunkach powinni zachować szczególną ostrożność. Świętokrzyscy policjanci radzą jak w tym okresie uniknąć zagrożeń. Poniżej zasady jazdy w warunkach jesienno-zimowych:

1. Przede wszystkim musimy pamiętać o zmianie opon z letnich na zimowe.
2. Podczas każdej jazdy pamiętajmy, że wszelkie manewry związane ze zmianą prędkości i kierunku jazdy wymagają na ogół znacznie więcej czasu.
3. Zachowajmy większy odstęp od poprzedzającego nas samochodu.
4. Przed wyruszeniem w drogę zwracajmy uwagę na komunikaty dotyczące prognozy pogody i stanu dróg.
5. Przed jazdą powinniśmy oczyścić z zewnątrz i od środka wszystkie szyby, utrzymywać je w czystości; przed jazdą pamiętajmy o napełnieniu zbiorniczka z płynem do spryskiwaczy ( w okresie jesienno/zimowym nie napełniajmy go wodą).
6. Regularnie czyśćmy szkła wszystkich reflektorów, usuwajmy śnieg z dachu samochodu, gdyż podczas hamowania śnieg może obsunąć się na szybę i ograniczyć widoczność.
7. Pamiętajmy o włączeniu świateł w pojeździe, a podczas mgły włączajmy światła przeciwmgielne.
8. Poruszajmy się wolniej, nie przeceniajmy własnych umiejętności.
9. Utrzymujmy bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami i pamiętajmy, że droga hamowania przy padającym deszczu lub śniegu jest wydłużona.
10. Zachowajmy większy odstęp od poprzedzającego samochodu podczas jazdy we mgle.
11. Zachowujmy szczególną ostrożność, gdyż błoto lub śnieg wydobywające się spod kół poprzedzającego nas auta, może w każdej chwili znacznie ograniczyć widoczność.

Źródło:
Tygodnik PD@N

<< wróć