22 grudnia 2012

Przed egzaminem

Ustaw dobrze…

Odkąd zaczęłam pracować jako instruktorka nauki jazdy, notorycznie zderzam się z jednym problemem, który mają kandydaci na kierowców. Dotyczy on prawidłowego ustawienia lusterek bocznych oraz lusterka wewnętrznego w samochodzie.

Wielokrotnie powtarzałam i będę powtarzać, że lusterka są jak nasze oczy. Jeśli nieprawidłowo je ustawisz, przypominasz ślepca na drodze. Z kolei im więcej widzisz, tym więcej wiesz, więc Twoje bezpieczeństwo na drodze się zwiększa.

Przedstawiam jak powinny być ustawione lusterka i co powinno w nich widać.

Lusterka boczne – źle:

Ustawienie lusterek - boczne - źle

Ustawienie lusterek - boczne - źle

Lusterka boczne – dobrze:

(widać tylną klamkę auta w rogu lusterka)

Ustawienie lusterek - boczne - dobrze

Ustawienie lusterek - boczne - dobrze

Lusterko wewnętrzne – dobrze:

Ustawienie lusterek - wewnętrzne - dobrze

Lusterko wewnętrzne – źle:

Ustawienie lusterek - wewnętrzne - źle


 

Pozycja za kierownicą – zła:

1. Pozycja na młodego lansera

Zbyt odsunięte siedzenie (lewa noga ma niewielki kontakt ze sprzęgłem, a co za tym idzie prawa z hamulcem). Ręce wyprostowane na kierownicy, usztywnione: mała płynność operowania kołem kierownicy, a już przy niewielkiej stłuczce połamane nadgarstki lub uszkodzone stawy łokciowe.

Pozycja za kierownicą - zła

Pozycja za kierownicą - zła

3. Pozycja na mohera / glonojada

Kolana nienaturalnie blisko kolumny kierowniczej ocierają się i przeszkadzają w naciskaniu na pedały, zwiększony nacisk stóp na pedały, a co za tym idzie niemożność ich prawidłowego wyczucia (za ostre hamowanie i ruszanie). Zbyt bliska i nadmiernie pochylona pozycja nad kierownicą, zagrożenie śmiertelnym zgnieceniem poduszką powietrzną umieszczoną w kole kierownicy.

Pozycja za kierownicą - zła

Pozycja za kierownicą - zła

3. Zagłówek

Zbyt wysunięty zagłówek fotela.

Ustawienie zagłówków - złe

 

Pozycja za kierownicą – dobra:

1. Ustawienie fotela

Fotel ustawiony w taki sposób, aby na wciśniętym sprzęgle lewa noga miała kąt około 100 stopni, oparcie wyregulowane tak, aby przy swobodnym oparciu na nim przegub naszej dłoni znajdował się na kierownicy.

Ustawienie fotela - dobre

2. Ustawienie kierownicy

Ręce na kierownicy na 14:45 lekko zgięte z kciukami skierowanymi do wewnątrz. Przy stłuczce zachowacie kciuki sprawne bez wkładania w gips. Odległość od kierownicy gwarantuje poprawne i skuteczne działanie poduszki powietrznej.

Ustawienie kierownicy - dobre

 

3. Ustawienie zagłówków

Zagłówek na wysokości czubka głowy! Chroni kręgi szyjne przed kontuzją w razie uderzenia przez auto jadące za nami. Precz z wieszakami na ubrania!

4. I można startować :)

Oczywiście zapinając PASY BEZPIECZEŃSTWA z nieskręconą taśmą!

Startujemy!