Brudna szyba dwukrotnie zwiększa ryzyko kolizji

Źródło: autoenter.plBrudne szyby w samochodzie to kwestia bezpieczeństwa. Badania wykazały, że brudna przednia szyba dwukrotnie zwiększa ryzyko kolizji. Kolejnym efektem zaniedbania czystości auta jest większe i szybciej postępujące zmęczenie kierującego pojazdem w porównaniu do sytuacji, gdy porusza się samochodem z czystą przednią szybą.*

Jazda samochodem z mocno zabrudzonymi szybami może przypominać widzenie świata przez kraty, czyli w sposób, który znacznie ogranicza pole widzenia.

Widoczność jest kluczowa dla bezpieczeństwa. Kierowcy muszą dobrze widzieć drogę, znaki i innych uczestników ruchu. W warunkach zimowych trzeba więc regularnie uzupełniać płyn do spryskiwaczy, bo zużywa się go znacznie więcej niż w innych porach roku – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Nie wolno też zapominać o regularnym myciu wszystkich szyb w samochodzie. Zabrudzone szyby boczne mogą utrudniać korzystanie z lusterek, a także uniemożliwić lub opóźnić zauważenie auta nadjeżdżającego z boku. Gdy kierowca widzi tylko fragmenty drogi, to nie może odpowiednio szybko dostrzec niebezpieczeństwa i zareagować – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Dodatkowo widoczność pogarszają promienie słońca. Gdy światło słoneczne zacznie padać pod określonym kątem na zabrudzoną szybę, to kierowca może na pewien czas zupełnie stracić widoczność i możliwość obserwowania drogi.

Tak samo jak o czystość szyb, należy dbać o czystość reflektorów. Zabrudzone mogą ograniczyć zasięg i intensywność emitowanego światła – dodają trenerzy.

Porady trenerów Szkoły Jazdy Renault:

  • wymieniaj pióra wycieraczek natychmiast, gdy przestają efektywnie pracować
  • regularnie uzupełniaj płyn do spryskiwaczy
  • trzymaj w bagażniku zapasowe opakowanie płynu do spryskiwaczy
  • regularnie myj wszystkie szyby oraz reflektory

* Monash University Accident Research Center

Źródło:
Szkoła Jazdy Renault