26 listopada 2012

Dla kandydatów

Proponują zniesienie obowiązku kursu przed egzaminem na prawo jazdy

PJN ogłosił inicjatywę, którą nazwał POZWÓLCIE JEŹDZIĆ NORMALNIE. Proponuje zniesienie (na wzór niemiecki) limitu prędkości na autostradach; podwyższenie limitu na drogach ekspresowych do 130 km/godz. w terenie niezabudowanym do 100 km/godz., a w godz. od 22.00 do 5.00 do 110 km/godz.; natomiast w terenie zabudowanym do 55 km/godz., a w godzinach od 22.00 do 5.00 do 70 km/godz.; zniesienie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, z wyjątkiem pasażerów do 18. roku życia…

>> czytaj całość


 

To ministerstwo będzie właścicielem bazy pytań

Ministerstwo transportu będzie właścicielem bazy pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Kilka dni temu resort ogłosił, że pytania w całym kraju będą jednakowe – donosi RMF FM. Na tę zmianę niecierpliwie czekają ośrodki szkolenia, ale też egzaminowania. Dzisiaj w kraju kandydaci na kierowców zdają egzaminu w oparciu o dwie bazy pytań egzaminacyjnych.

>> czytaj całość


 

Hamowanie do zatrzymania we wskazanym miejscu

W dzisiejszym artykule chciałbym przypomnieć o wciąż po macoszemu traktowanym zadaniu egzaminacyjnym “Hamowanie do zatrzymania we wskazanym miejscu”. Coraz więcej zdających wykazuje zrozumienie istoty tego zadania jednak na egzaminie jeszcze wiele osób ma z nim problemy.

>> czytaj całość


 

Gdzie powstanie pierwszy nowy ośrodek egzaminacyjny?

Prawo do utworzenia ośrodków egzaminacyjnych na prawo jazdy otrzymało kolejnych 38 miast (tzw. miasta prezydenckie). Senatorowie poszli teraz o krok dalej. Zostawili wybór miast sejmikom województw. Może je zaproponować marszałek po konsultacji z ministrem transportu.

>> czytaj całość


 

Resort zapowiada powrót do jednej, państwowej bazy pytań

Stacja RMF FM publikuje rozmowę z wiceministrem transportu Zbigniewem Rynasiewiczem. Mówiąc o egzaminie teoretycznym na prawo jazdy miał powiedzieć: „Nie może być tak, że inne prawidła są w zielonogórskim, a inne na Podkarpaciu. Tu akurat państwo powinno ingerować”. Czyli miałaby się zmienić zasada, która funkcjonuje od 19 stycznia br.

>> czytaj całość


 

Pozornie prosty manewr czyli zmiana pasa ruchu

Co najbardziej denerwuje Polaków w zachowaniu innych kierowców? To przede wszystkim brak sygnalizowania zmiany pasa ruchu. Tak uważa 44% internautów, którzy wzięli udział w ankiecie zorganizowanej przez Szkołę Jazdy Renault i serwis Motoryzacja w portalu Interia.pl.

>> czytaj całość


 

Ronda da się lubić

Jednym z trudniejszych zadań, jakie czekają kandydatów na kierowców, podczas części praktycznej egzaminu, jest przejazd przez skrzyżowanie, na którym ruch odbywa się wokół wyspy…

>> czytaj całość


 

Nocne manewry pijanego kandydata na kierowcę

Policjanci z Olsztyna zatrzymali mieszkającego na stałe w Holandii 39-letniego Sebastiana K., który pijany kierował samochodem. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień.

>> czytaj całość


 

Testy na prawo jazdy kat. B: czas prowadzenia resuscytacji

Jak długo powinno prowadzić się resuscytację?

>> czytaj całość


 

Najczęstsze błędy popełniane na egzaminie na prawo jazdy

10 najczęściej popełnianych błędów popełnianych przez kandydatów na kierowców w trakcie egzaminu praktycznego w ruchu drogowym.

>> czytaj całość


 

WORD-y będą zwracały do 10% opłat

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 9 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów.

>> czytaj całość


 

Będą dodatkowe punkty egzaminacyjne

Ze statystyk przygotowanych przez Biuro Analiz Sejmowych wynika, że w Polsce istnieje ograniczona, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej dostępność ośrodków zdawania egzaminów na prawo jazdy.

>> czytaj całość


 

Testy na prawo jazdy kat. B: użycie świateł awaryjnych

Czy trzeba włączać światła awaryjne, by sygnalizować postój uszkodzonego pojazdu na chodniku? Czy należy sygnalizować postój swojego zepsutego samochodu na poboczu, jeżeli jest widoczny on z dostatecznej odległości?

>> czytaj całość


 

Żółte światło – jechać czy hamować?

Osoba egzaminowana dojeżdżając do skrzyżowania czy też przejścia dla pieszych o ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną, gdzie w danym momencie nadawany jest sygnał zielony najczęściej wstrzymuje oddech z obawy, aby nie włączył się sygnał żółty. Po wjechaniu za sygnalizator powietrze schodzi i dalej kontynuuje jazdę. W sytuacji, kiedy sygnał żółty pojawi się na sygnalizatorze, najczęstszą reakcją zdającego jest hamowanie za wszelką cenę tak aby doprowadzić do zatrzymania przed sygnalizatorem. Jak powinniśmy zachować się zbliżając się do sygnalizacji świetlnej?

>> czytaj całość


 

Egzamin na placu manewrowym – najczęstsze błędy

Statystyki pokazują, że niemalże co trzeci egzamin w zakresie kategorii B prawa jazdy kończy się już na placu manewrowym. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zjawisku przeciwdziałać?

>> czytaj całość


 

Opłaty za egzamin. Dlaczego różne?

Wysokość opłat za egzamin państwowy ustalane są cennikiem wydawanym w drodze rozporządzenia. Czyli stawki są jednolite, ale jednak jak się okazuje jest możliwe, że różne.

>> czytaj całość


 

Zmiany w procesie uzyskiwania prawa jazdy po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami

Z dniem 19 stycznia 2013 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Dyrektywa przewiduje wprowadzenie nowych kategorii prawa jazdy AM i A2, nowego jednolitego unijnego wzoru prawa jazdy oraz administracyjnego okresu ważności wydawanych praw jazdy. Jednocześnie zaczyna obowiązywać nowy system przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

>> czytaj całość


 

Nowy egzamin teoretyczny

Artykuł poświęcony gorącemu w ostatnich dniach tematowi jakim bez wątpienia jest nowa forma egzaminu teoretycznego.

>> czytaj całość


 

Wstrzymane egzaminy na prawo jazdy

Jak wiele ośrodków egzaminowania w Polsce, także WORD w Warszawie od 19 do 24 stycznia – wstrzymuje egzaminowanie kandydatów na kierowców. Co będzie się działo?

>> czytaj całość


 

Uprzejmości na egzaminie państwowym

Każdy przejazd przez skrzyżowanie wiąże się z zachowaniem odpowiednich warunków i wykonaniem określonych czynności. Niejednokrotnie zdarza się, że inny kierujący posiadający pierwszeństwo na skrzyżowaniu wykazuje się uprzejmością wobec osoby zdającej, gdy przejazd pojazdu egzaminacyjnego jest utrudniony, a w skrajnych przypadkach poprzez duże natężenie ruchu, wręcz niemożliwy.

>> czytaj całość


 

Sztuczny egzamin, a realna jazda

Częstą przyczyną uzyskania wyniku negatywnego egzaminu na prawo jazdy w zakresie wszystkich kategorii jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Jaka jest jednak przyczyna pierwotna, że kandydat na kierowcę na egzaminie nie ustępuje pierwszeństwa, przecież na kursie świetnie sobie radził?

>> czytaj całość


 

Komunikat MSW w sprawie terminu okresu próbnego dla nowych kierowców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na swoich stronach internetowych opublikowało komunikat informujący o zmianie obowiązującego terminu, a odnoszącego się do tzw. okresu próbnego dla nowych kierowców.

>> czytaj całość


 

Nowe opłaty za wydanie prawa jazdy

Powstał projekt rozporządzenia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

>> czytaj całość


 

Od 19 stycznia 2013 dłuższa droga (administracyjna) do uzyskania prawa jazdy

Po 18 stycznia 2013 roku każda osoba (niezależnie od kategorii prawa jazdy o którą będzie się ubiegać) pierwsze kroki będzie musiała skierować do Starostwa zgodnie z miejscem zameldowania z orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

>> czytaj całość


 

Zmiany po 19 stycznia 2013

Co będzie musiał zrobić kandydat na kierowcę chcący otrzymać prawo jazdy?

>> czytaj całość


 

Zmiany w testach egzaminacyjnych

Prace nad nową bazą pytań egzaminacyjnych po miesiącach prac zostały wstrzymane. Powód – brak rozporządzeń wykonawczych do ustawy o kierujących pojazdami. I stan na dzisiaj – 1113 zweryfikowanych pytań. To wielkość, która w zupełności ma wystarczyć do przeprowadzania egzaminów w każdej chwili.

>> czytaj całość